Fiber Optik Sonlandırma


Fiber Optik Kablo Nasıl Sonlandırılır ?

Geçici bir bağlantı oluşturmak için iki elyafı çiftleştirebilen ve / veya elyafı bir ağ dişli parçasına veya iki elyaf arasında kalıcı bir bağlantı oluşturan eklerle bağlayan konektörlerle. Bu sonlandırmalar doğru stilde olmalı, az ışık kaybına neden olacak şekilde kurulmalı ve kullanım sırasında kir veya hasara karşı korunmalıdır. Hiçbir fiber optik alanına sonlandırmadan daha fazla önem verilmemiştir. Üreticiler 80’den fazla konektör stili ve bunları takmak için yaklaşık bir düzine yol bulmuşlardır. İki tür ekleme vardır ve eki uygulamanın birçok yolu vardır. Neyse ki benim ve sizin için, çoğu uygulamada sadece birkaç tür kullanılır. Tekli mod ve çok modlu konektörler için farklı konektörler ve birleştirme sonlandırma prosedürleri kullanılır, bu nedenle konektörleri veya ekleri belirtmeden önce fiberin ne olacağını bildiğinizden emin olun!

Konnektör ve Ekleme Kaybı Mekanizmaları

Bağlayıcı ve ek yeri kaybına bir dizi faktör neden olur. İki fiber çekirdeği özdeş ve mükemmel bir şekilde hizalandığında, konektörler veya ek yerleri düzgün şekilde bittiğinde ve kir olmadığında kayıp en aza indirilir. Sadece alıcı fiberin çekirdeğine bağlı olan ışık yayılır, böylece ışığın geri kalanı konektör veya ekleme kaybı olur. Uç boşlukları yerleştirme kaybı ve geri dönüş kaybı olmak üzere iki soruna neden olur. Konektörden çıkan ışık konisi, alıcı fiberin çekirdeği üzerine dökülecek ve kaybolacaktır. Ek olarak, fiberler arasındaki hava boşluğu, ışık cam elyaftan boşluktaki havaya doğru değişen n kırılma endeksiyle karşılaştığında bir yansımaya neden olur. Bu yansıma (fresnel yansıması olarak adlandırılır), tipik düz cilalı konektörlerde yaklaşık% 5’tir ve hava boşluğu olan hiçbir konektörün 0,3 dB’den daha az kaybı olmadığı anlamına gelir.

Bu yansıma, lazer tabanlı sistemlerde bir sorun olabilecek geri yansıma veya optik geri dönüş kaybı olarak da adlandırılır. Konektörler, geri yansımayı en aza indirmek için fiber uçların fiziksel temasını sağlamak için bir dizi parlatma tekniği kullanır. Mekanik ek yerlerinde, dikey olmayan yarıklar kullanarak geri yansımayı azaltmak mümkündür, bu da lif yansımalarında geri yansımaların emilmesine neden olur. İki kayıp kaynağı yönlüdür; sayısal açıklık (NA) ve çekirdek çapı. Bu ikisi arasındaki farklar, ışık yayılma yönüne bağlı olarak farklı kayıplara sahip bağlantılar yaratacaktır. Daha büyük NA’ya sahip bir fiberden gelen ışık, açısallık ve uç boşluğa karşı daha duyarlı olacaktır, bu nedenle daha büyük NA’ya sahip bir fiberden daha küçük NA’dan birine iletim, tersine göre daha yüksek kayıp olacaktır. Benzer şekilde, daha büyük bir elyaftan gelen ışık, daha küçük çaplı bir elyafla birleştiğinde yüksek kayıplara sahip olurken, küçük çaplı bir elyafı, uç boşluk veya yanal kaymaya çok daha az duyarlı olduğu için, minimum çaplı büyük çaplı bir elyafla birleştirebilir.

Fiber Optik Sonlandırma Nedir ?

Fiber optik ağ kurarken uygun fiber optik sonlandırma çok önemlidir. Bu işlev doğru şekilde gerçekleştirilmezse ağ güvenilir olmayacaktır. Bu nedenle, bugün bu alana çok dikkat ediliyor ve fiber optik sonlandırmayı her zamankinden daha kolay ve daha doğru hale getirmek için pazarda giderek daha fazla ürün ortaya çıkıyor. Fiber optik sonlandırma, kablonun diğer kablolara veya cihazlara bağlanmasına izin veren bir duvar prizi veya ekipman gibi bir cihaza fiber veya tel bağlantısıdır. Fiber optik sonlandırmanın amacı, fiber çapraz bağlantı ve ışık dalgası sinyal dağılımını sağlamaktır. Uygun fiber optik sonlandırma, fiberleri kullanım sırasında kir veya hasardan koruyacak ve aşırı ışık kaybını önleyecek, böylece bir ağın daha sorunsuz ve verimli çalışmasını sağlayacaktır.

Fiber Optik Sonlandırma Hazırlığı

Fiber optik sonlandırma hazırlığı, ihtiyacınız olan malzemelerin toplanmasını, dış ceketin soyulmasını, Kevlar’ın kesilmesini ve tamponun veya kaplamanın soyulmasını içerir. Sarf malzemeleri için güvenlik gözlükleri, fiber imha kutusu, konektörler, fiber optik kablo, epoksi ve şırıngalar (veya Anaerobik yapıştırıcı) ve parlatma filmine ihtiyacınız olacaktır. Fiber optik sonlandırmada kullanılan araçlar arasında fiber sıyırıcı, çizici, Aramid iplik makası, ayarlanabilir kablo kılıfı sıyırıcı, parlatma diski, parlatma cam plakası ve özellikle tek mod sonlandırma için PC konektörlerini parlatmak için bir lastik ped bulunur. Ayrıca konektörü görüntülemek için bir güç ölçer, FOtracer, referans test kabloları, bir LED ışık kaynağı ve mikroskop gibi test ekipmanlarına ihtiyacınız olacaktır.

Fiber Optik Sonlandırmada İki Yöntem

Bir tür fiber optik sonlandırma, geçici bir bağlantı oluşturmak için iki lifi birleştiren konektörlerin kullanılmasıdır. Ekleme diğer tiptir ve bu iki çıplak fiberin doğrudan herhangi bir konektör olmadan bağlanmasını içerir. Ekleme kalıcı bir sonlandırma yöntemidir.

Fiber Optik Ekleme Yöntemleri

Mekanik ve füzyon günümüzde kullanılan iki farklı fiber optik birleştirme yöntemidir. Mekanik birleştirme, ışığın bir fiberden diğerine geçmesi için iki fiber ucunu ortak bir merkez çizgisine hizalar. Ek yeri kalıcı olarak sabitlemek için yapışkan bir kapak veya geçmeli tip bir kapak kullanılır. Fiber optik kablo mekanik ekleri, tek modlu veya çok modlu fiberler için kullanılabilir. Kalıcı kurulumlar veya hızlı onarımlar için kullanışlıdırlar çünkü küçük ve kullanımı çok kolaydır. Füzyon birleştirme işleminde iki adım vardır. Bunlar, iki elyafın hassas bir şekilde hizalanmasını ve elyafların eritilmesi ve birbirine kaynaklanması için küçük bir elektrik arkının üretilmesini içerir. Fiber optik kablo füzyon birleştirme işleminin düşük kayıplı bir bağlantısı vardır, ancak yüksek hassasiyetli birleştirme birimi hacimli ve pahalıdır.

Tampon Boru Koruması

Bir kablo bir fiber kapağa girdiğinde, fiber kablonun etrafındaki kılıf çıkarılır ve tek tek fiberler açığa çıkar. Lifleri birleştirme veya sonlandırma için hazırlamak için bu işleme ihtiyaç vardır. Fiber kabloların kırılmasını önlemek için esnek tampon tüpleri bunlara yerleştirilir. Bu, ezilmeye veya diğer darbe kuvvetlerine karşı daha fazla direnç sağlar. Gerilme mukavemeti o kadar iyi değildir, çünkü lif yüzdürmek için serbest değildir, ancak kablo daha hafif ve daha esnek olacaktır.

Fiber Optik Sonlandırmadaki Talimatları Daima Uyun

Fiber optik sonlandırma işlemi, artan sayıda montajcı ve kolayca ulaşılabilen sonlandırma ürünleriyle günümüzde çok daha kolay hale gelmiştir. Ancak profesyonel bir kurulumcu olsanız bile, her zaman fiber optik sonlandırma talimatlarını yakından izleyin. Konektörler farklı yapılandırıldığından, kullandığınız konektör için tam talimatlara sahip olduğunuzdan emin olun.

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

https://nobelsistem.com/wp-content/plugins/brizy-pro/public/images/no-image.png
<a href=fiber cihazı, fiber kablo, fiber optik modüller, fiber optik sonlandırma, fiber sonlandırma” draggable=”false” loading=”lazy”>

Etiketler :

Kategori :

batıkent güvenlik kamerası

Fiyat – Performans

Haikon Kamera

Network Kamera · Analog Kamera · Termal Kamera · PTZ Kameralar ile çözüm bulun.

2020 En İyi Güvenlik Kamerası

Milesight Kamera

Türkiye ve Dünyada adından söz ettirmiş görüntü kalitesi ve yazılımı ile lider teknoloji.

kamera sistemleri

İsteğe Bağlı Projeler

Unv Kamera

H265 VE U-CODE Teknolojisi sayesinde ileri seviye kalite ve görüntü akışı sağlar.

Geniş Ürün Yelpazesi

Dahua Kamera

Yüksek teknolojik özellikleri ile mekanlarda, profesyonel ve güvenli bir ortam sağlar.

kamera sistemleri
https://nobelsistem.com/wp-admin/admin-ajax.php

HIZLI TEKLİF AL

Müşteri temsilcimiz ile görüşerek teklifinizi hemen alın.

Fiber optik sonlandırma, güvenlik kamera sistemleri, zayıf akım sistemleri, yangın algılama sistemleri, network sistemleri ve uydu internet gibi çözümler hakkında bilgi almak için müşteri temsilcimizle iletişime geçebilirsiniz.

HIZLI TEKLİF AL

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Aşağı Öveçler Mah. Çetin Emeç Bulv. 1324. Cadde No:47/6 Çankaya / ANKARA